علی اصغر امیری

کارشناس ارشد مدیریت منابع انسانی

جمعه, 19 بهمن 1397 ساعت 14:39

چرا نباید از تست شخصیت MBTI در استخدام استفاده کرد؟

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

تست شخصیت MBTI یا آزمون شخصیت مایرز و بریگز، یکی از معروف‌ترین آزمون‌های شخصیتی در آمریکا می باشد که اخیراً به دلیل رسانه‌ای شدن برخی ایرادات در معرض انتقادات شدیدی قرار گرفته است، زیرا شواهد قابل توجهی نشان می‌دهد که نتایج آزمون عمدتاً بی معنی است. ولی با این وجود MBTI همچنان به طور گسترده توسط شرکت‌ها و مراکز حرفه‌ای در سراسر جهان استفاده می‌شود.

متاسفانه بعضی از کارفرمایان در ایران هم از این تست برای استخدام استفاده می‌کنند که مطالعات جهانی بطور قطع این نوع استفاده را رد می‌کند. مایرز بریگز هرگز نباید به عنوان یک آزمون پیش از استخدام استفاده شود. در این نوشته چهار دلیل برای این ادعا بیان می‌کنیم.

 

۱) این تست بر اساس منابع علمی قدیمی است

تست MBTI بیش از ۷۰ سال پیش، شکل گرفته است. MBTI عناصر خاصی از شخصیت انسانی را به دسته‌های دوتایی تقسیم کرد. تحقیقات روانشناسی جدید نشان می‌دهد که شخصیت انسان را نمی‌توان با دقت به انواع گسسته تقسیم کرد و آزمایش‌هایی که از این مدل استفاده می‌کنند، دارای اعتبار نیستند. تحقیقات اخیر روانشناسی، ویژگی‌های شخصیتی مانند درون‌گرایی و برون‌گرایی را به شکل یک طیف و نه به عنوان مطلق باینری مدنظر قرار می‌دهند.

۲) این تست قابل اعتماد نیست

از آنجا که MBTI طبقه بندی افراد را به طبقات گسسته‌ای از ویژگی‌ها انجام می‌دهد قابلیت اطمینان پایینی دارد. یک مطالعه در حوزه MBTI نشان داد که وقتی از یک جمعیت نمونه تست MBTI گرفته شد و پس از ۵ هفته دوباره آزمایش را انجام شد، حدود ۵۰٪ از افراد نتایج متفاوت دریافت کردند. دلیل به وجود آمدن این مشکل آن است که یک فرد که گرایش قوی در یک ویژگی مانند درون‌گرایی را ندارد، با تغییر در پاسخ به چند سؤال در طبقه بندی افراد برونگرا وارد می‌شود.

۳) این تست عملکرد شغلی را پیش بینی نمی‌کند

این احتمالاً مهمترین دلیل است که شما نباید از آزمون Myers-Briggs برای تصمیم گیری در مورد استخدام استفاده کنید. مطالعات به طور مداوم نشان می‌دهد که آزمون قادر به پیش بینی عملکرد شغلی نیست. اگر دلیل اصلی استفاده از این آزمون پیش از استخدام، پیش بینی عملکرد شغلی فرد باشد، پس انتخاب آزمونی که این اعتبار پیش بینی را ندارد به عنوان یک ابزار انتخاب کارکنان، بی فایده است.

۴) دستورالعمل اخلاقی بنیاد مایرز و بریگز

اگر دو دلیل بالا برای شما متقاعد کننده نیست، باید عرض کنیم که سازندگان MBTI به صراحت ما را از استفاده از این تست پیش از استخدام منع می‌کند. بند یازدهم دستورالعمل‌های بنیاد مایرز و بریگز بطور واضح بیان می‌کنند که ”استفاده از ابزار MBTI برای استخدام و یا برای تصمیم‌گیری واگذاری شغل اخلاقی نیست” و به نظر می‌آید دلیل سومی که در این مقاله مورد اشاره قرار گرفت مبنی بر این که این آزمون عملکرد شغلی را پیش بینی نمی‌کند، دلیل منع استفاده از آن در استخدام است.

برای تاکید بیشتر بر غیر اخلاقی بودن استفاده از این تست در استخدام متن اصلی بند 11 راهنمای اخلاقی mbti رو اینجا درج می کنم:

11. It is unethical and in many cases illegal to require job applicants to take the Indicator if the results will be used to screen out applicants. The administrator should not counsel a person to, or away from, a particular career, personal relationship or activity based solely upon type information.

درحالی‌که آزمون شخصیت مایرز بریگز هرگز نباید به‌عنوان یک ابزار استخدام استفاده شود، بسیاری از آزمون‌های شخصیتی معتبر و حرفه‌ای وجود دارد که دارای اعتبار کافی برای پیش‌بینی درزمینه استخدام دارند. بهتر است آزمونی برای پیش از استخدام انتخاب شود که توسط تحقیقات روان‌شناختی امروز پشتیبانی می‌شود و برای پیش‌بینی عملکرد شغلی برای انواع موقعیت‌هایی که می‌خواهید استخدام کنید اعتبار داشته باشد.

منابع:

https://www.independent.co.uk/life-style/myers-briggs-test-recruitment-why-never-use-occupation-psychologists-a7888076.html

https://www.myersbriggs.org/myers-and-briggs-foundation/ethical-use-of-the-mbti-instrument/ethical-guidelines.htm 

خواندن 136 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 19 بهمن 1397 ساعت 15:06
علی اصغر امیری

دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت استراتژیک منابع انسانی (دانشگاه تهران)

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار مطلع شوید.

تماس با من

علی اصغر امیری (دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت استراتژیک منابع انسانی از دانشگاه تهران)

این وبسایت شخصی است و با هدف به روز رسانی اطلاعات مورد علاقه و کاری و اشتراک گذاری آنها تأسیس شده است.

  • آیدی تلگرام: aamiri_ir@
  • صفحه اینستاگرام: aamiri.ir@

با ما در تماس باشید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...