علی اصغر امیری

کارشناس ارشد مدیریت منابع انسانی

سه شنبه, 06 فروردين 1398 ساعت 06:38

پارادوکس توافق کامل در جلسه جمع بندی کانون ارزیابی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

در مراحل پایانی مرکز ارزیابی، ارزیابان یکدیگر را ملاقات نموده تا ابتدا مجموع امتیازهای فرد در هر بعد را تعیین کرده، سپس بر اساس آن به امتیاز نهایی افراد دست یابند. این جلسه گردهمایی ارزیابان، جلسه جمع بندی (wash-up) نامیده می شود. یکی از ابعاد ضروری طراحی مراکز ارزیابی تسهیم اطلاعات به دست آمده در مورد شرکت کنندگان، در بین ارزیابان است (بالانتین و پوآ، 1385)، همچنین یکپارچه نمودن داده ها یکی از الزامات مرکز ارزیابی است (ثورنتون، 1386). 

جلسه جمع بندی منجر به بررسی عادلانه شواهد و نتایج می گردد و این موضوع یکی از اجزای کلیدی مراکز ارزیابی و توسعه است (ساول و هولدس ورث، 1993).

ممکن است در نگاه اول چنین به نظر برسد که حالت مطلوب، توافق کامل ارزیابان است. اما مطالعات انجام شده، نمایانگر آن است که اختلاف نظرهای اولیه به افزایش دقت در تصمیم نهایی گروه منجر شده است. در واقع اختلاف نظر، بازتابی از تنوع عقاید معتبر است که گروه را به تصمیمی بهتر رهنمون می سازد (ثورنتون، 1386).

این پارادوکس برای من بسیار جالب بود، زیرا گاها در جلسات واش آپ می دیدم که امتیازات تمامی ارزیابان بر حسب اتفاق (!) یکسان شده است و همه ی ارزیابان از این اتفاق بسیار خرسند هستند و این را نشانگر دقت ارزیابی انجام شده تلقی می کردند.

منابع: تجربیات نویسنده.

جمشیدی کوهساری، حمزه؛ بدلی، زهرا؛ حسینی، سیدمجید، (1396)، عوامل کلیدی موفقیت در مراکز ارزیابی و توسعه، انتشارات سازمان مدیریت صنعتی

خواندن 41 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 06 فروردين 1398 ساعت 10:32
علی اصغر امیری

دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت استراتژیک منابع انسانی (دانشگاه تهران)

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار مطلع شوید.

تماس با من

علی اصغر امیری (دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت استراتژیک منابع انسانی از دانشگاه تهران)

این وبسایت شخصی است و با هدف به روز رسانی اطلاعات مورد علاقه و کاری و اشتراک گذاری آنها تأسیس شده است.

  • آیدی تلگرام: aamiri_ir@
  • صفحه اینستاگرام: aamiri.ir@

با ما در تماس باشید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...