علی اصغر امیری

کارشناس ارشد مدیریت منابع انسانی

جمعه, 16 فروردين 1398 ساعت 09:47

محدودیت های مدل های شایستگی

نوشته شده توسط 
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

مدل شایستگی هسته مرکزی فعالیت‌های منابع انسانی، در مدیریت منابع انسانی مبتنی بر شایستگی است؛ یک مدل شایستگی به مجموعه کاملی از مهارت‌های مختلف اشاره دارد. که چارچوبی یکپارچه را برای بسیاری از فرآیندهای منابع انسانی فراهم می‌سازد (ا. اس.آی، 2003). وی‌ای کامپرفرم (2003) نیز می‌گوید: یک مدل شایستگی فهرستی از شایستگی‌هاست که برای نوعی خاص از کار، به کار می‌رود. مدل شایستگی‌ها می‌تواند شامل شایستگی‌های رفتاری، شایستگی فنی یا هر دو آنها باشد.

 

 

پژوهشگران متعددی مزایای استفاده از مدل شایستگی را ذکر کرده‌اند. این مزایا عبارتند از: استخدام و انتخاب مدیران و کارکنان، ارزیابی، توسعه شرح شغل، توسعه برنامه‌های آموزشی متناسب با بهبود مدیریت و عملکرد کارکنان، افزایش عملکرد سازمانی برای اهداف رقابتی، برنامه ریزی سازمان، برنامه ریزی و پیشرفت شغلی، ارتباطات، توانمندسازی کارکنان برای تصمیم گیری‌های مدیریتی، موجب تغییر سازمانی و فرهنگی، و توسعه برنامه آموزشی (مک لاگان، 1980؛ بویاتزیس، 1982؛ اسپنسر و همکاران، 1993؛ جیراسینگهه و همکاران[1]، 1995؛ می یر و همکاران، 1996؛ مک لاگان، 1997). با این وجود مدل های شایستگی دارای محدودیت هایی هستند که در اینجا به طور مختصر مورد بررسی قرار می گیرند.

شایستگی‌ها و مدل‌های شایستگی دارای محدودیت‌هایی نیز هستند. برای مثال رفتاری که در شرایط فعلی مناسب است و به عنوان شایستگی محسوب می‌شود، ممکن است در آینده نامناسب باشد و شایستگی تلقی نگردد (وینترتون و همکاران[2]، 1999). وودراف (1991) بیان می‌کند که شایستگی‌های یک سازمان باید انعطاف پذیر باشد و باید قادر به تغییر در موقعیت سازمان و تغییر استراتژی خود باشد. همچنین شایستگی‌ها می‌تواند از یک شرکت به شرکت دیگر تغییر کند (دولویچ[3]، 1989؛ کُکِریل[4]، 1989؛ وودراف، 1991). در حالی که ممکن است برخی از شایستگی‌ها مهم‌تر از دیگر شایستگی‌ها باشند، ولی مهم است که از مسئولیت مدیران و از آنچه که شغل آن‌ها واقعاً نیاز دارد، درک روشنی بدست آوریم. شایستگی همچنین می‌تواند به یک احساس کاذب از واقعیت منجر شود و ممکن است مدیران را به این باور برساند که آنها همه نکات ظریف شغل را درک می‌کنند، در حالی که شاید چنین نباشد (گرریک و همکاران[5]، 1992). فقط به خاطر اینکه فردی در تمام مؤلفه‌های مدل شایستگی ماهر است، لزوماً به این معنی نیست که آن فرد در انجام مؤثر شغل توانا است (هایس، رُز-کوئیره و الیسون[6]، 2000). یکی دیگر از محدودیتها این است که هیچ مدل شایستگی به تنهایی نمی‌تواند کل شغل مدیران و رهبران شرکتها را پوشش دهد (آنتوناکوپولو و همکاران، 1996؛ هولمز و جویسه[7]، 1993).

همچنانکه نقش‌های مدیر تغییر می‌کند و مسئولیتها افزایش می‌یابد، شایستگی‌های مورد نیاز برای رسیدن به موفقیت نیز تغییر می‌کند (کُکِریل، 1989). قبل از مطالعه ساندویث در سال 1993 که به شایستگی‌های خلاق در حوزه مفهومی پرداخت، برخی از محققان احساس کردند که مدلهای شایستگی به ماهیت خلاق مدیریت توجه ای ندارد (دولویچ، 1989؛ وودراف، 1991). یکی دیگر از محدودیتها چگونگی نوشتن شایستگی‌ها است. اگر آنها با افعال قابل اندازه گیری نوشته نشوند، پس شایستگی بدست آمده نمی‌تواند آنرا شناسایی و اندازه گیری کند (بلوم و همکاران[8]، 1956). بلوم و همکاران (1956) با استفاده از طبقه بندی اهداف آموزشی، توانستند عناصر قابل اندازه گیری شایستگی را ایجاد نماید. عناصر قابل اندازه گیری شایستگی، توانایی آزمایش دانش و مهارت‌هایی را دارد که به درستی اندازه گیری می‌نماید که آیا یک فرد می‌تواند مهارت مورد نظر را انجام دهد. یکی دیگر از محدودیت‌های مدل‌های شایستگی این است که آنها روی آنچه که در گذشته با عملکرد موفق همراه بوده، بنا شده است (آیلِس[9]، 1993). در نهایت، اگر شایستگی‌ها بطور ضعیف بکار روند و یا نادرست تائید شوند، آن‌ها می‌توانند آسیب بیشتری به مدیران و سازمان برسانند (جیراسینگهه و همکاران[10]، 1995).

 


[1] Jirasinghe et al.

[2] Winterton et al.

[3] Dulewicz

[4] Cockerill

[5] Garrick et al.

[6] Hayes, Rose-Quirie & Allinson

[7] Holmes & Joyce

[8] Bloom et al.

[9] Iles

[10] Jirasinghe et al.

خواندن 76 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 16 فروردين 1398 ساعت 09:58
علی اصغر امیری

دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت استراتژیک منابع انسانی (دانشگاه تهران)

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

خبرنامه

آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید تا از آخرین اخبار مطلع شوید.

تماس با من

علی اصغر امیری (دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت استراتژیک منابع انسانی از دانشگاه تهران)

این وبسایت شخصی است و با هدف به روز رسانی اطلاعات مورد علاقه و کاری و اشتراک گذاری آنها تأسیس شده است.

  • آیدی تلگرام: aamiri_ir@
  • صفحه اینستاگرام: aamiri.ir@

با ما در تماس باشید

ما را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید...