یکشنبه, 28 شهریور 1400 16:56

مدیریت: از مفاهیم تا ابزارها

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

"اگر مفاهیم بدرستی درک نشن، ابزارها به نادرستی استفاده میشن." (0)

کرت لوین میگه: هیچ چیز به اندازه‌ی یه تئوری خوب عملی نیست.

 

 

من قویاً این سخن رو قبول دارم، و معتقدم برای استفاده‌ی درست از تئوری‌ها (به عنوان یه ابزار) می‌بایست مفاهیم بنیادین اونها رو بدرستی و عمیقاً درک کرده باشیم.

یه مثال از تجربیات زیسته‌ی خودم میزنم.

چند وقت پیش با یه بنده خدایی داشتم گفتگو می‌کردم، بهم گفت: "شما که توی حوزه ی منابع انسانی هستی و توی کانون های ارزیابی هم زیاد بودی (1)، وقتی یه نفر توی کانون ارزیابی توی شایستگی کارتیمی نمره ی خوبی میگیره، ولی توی سازمان کارتیمی رو ما نمی بینیم ازش، داستان چیه. بالاخره این فرد شایستگی کار تیمی داره! یا نداره!"

خوب، جالب بودم برام. گفتم که شما داری دو تا مفهوم رو با هم میکس و مقایسه میکنی! ما نمی تونیم سیب رو با پرتقال مقایسه کنیم (2)! ما نمی تونیم بگیم که سیب هم میوه است، پرتقال هم میوه است، چرا سیب مزه‌ی پرتقال رو نمیده. خوب سیب، سیبه، پرتقال هم پرتقاله.

خوب، برگردیم به مثال‌مون در مورد شایستگی کارتیمی. وقتی در کانون ارزیابی شایستگی‌ها رو بررسی می‌کنیم، ما بر اساس رفتارهای افراد شایستگی اونها رو (سعی می‌کنیم مبتنی بر شواهد رفتاری، تاکید می‌کنیم سعی می‌کنیم و نه صد در صد) ارزیابی می‌کنیم، نه عملکرد‌شون رو!

داشتن شایستگی در یک زمینه (مثلاً کارتیمی، ارتباطات، خلاقیت و ...) لزوماً به معنی داشتن عملکرد در این حوزه نیست. هرچند داشتن شایستگی برای عملکرد لازمه، ولی ابداً کافی نیست. عوامل مختلف دیگه‌ای در عملکرد افراد در سازمان دخیل‌اند، که بر اساس یه مدل خیلی ساده (3)، علاوه بر شایستگی (توانمندی، مهارت و ...)، انگیزش (مشوق‌ها) و فرصت مشارکت هم در عملکرد افراد دخیل هستن.

من از مفصل این نکته مجملی گفتم * تو خود حدیث مفصل بخوان ازین مجمل (عمان سامانی: قصاید)

این مثال خیلی ساده بود، نمونه‌های فاجعه‌آمیزتری رو در آینده می‌نویسم که چطور عدم درک درست مفاهیم به بکارگیری مخرب ابزارها منجر شده (متاسفانه).

پ. ن. (0): من این عبارت رو جایی ندیم و/یا نشنیدم. به نظر میرسه به ذهن خودم رسیده. اگه جایی مشابه این عبارت رو دیدین ممنون می‌شم رفرنس‌اش رو بهم بگید.

پ. ن. (1): من به عنوان ارزیاب حدود 5 ساله که تجربه‌ی حضور و فعالیت در کانون‌های ارزیابی و توسعه شایستگی‌های رفتاری رو دارم (از طراح و مدیر کانون گرفته تا ارزیاب و مشاهده‌گر و مصاحبه کننده و ...)، صد البته که هنوز در حال یادگیری در محضر بزرگان هستم.

پ. ن. (2): این یه ضرب المثل انگلیسی هستش: You can't compare apples and oranges

پ. ن. (3): AMO model of performance

مشاهده 750 زمان آخرین ویرایش در دوشنبه, 29 شهریور 1400 03:04

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

علی اصغر امیری

دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران

گرایش منابع انسانی و رفتار سازمانی

پژوهشگر حوزه مردم و فرهنگ

پیوستن به من

خبرنامه

اطلاعات تماس خود را برای ما ارسال کنید و در خبرنامه عضوشوید .از آخرین اخبار مطلع شوید.

گاه‌نوشت‌های علی اصغر امیری (aamiri.ir) با محوریت مردم و فرهنگ در قاب سازمان. نقل قول مطالب این وبلاگ بدون ذکر منبع نیز بلامانع است.

جستجو

۲۳۴۹۸۷۶

ایران ، استان البرز ،کرج