• موبایل : 09108008072
  • تماس شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
جمعه, 11 تیر 1400 03:37

هیچ گروهی نمی‌تونه از فرهنگ فرار کنه

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

وقتی در مورد فرهنگ صحبت می‌کنیم، اغلب تصورمون اینه که موضوع فرهنگ صرفاً مربوط به سازمان‌های بزرگه! فکر می‌کنیم فرهنگ فقط توی گروه‌های بزرگ انسانی شکل می‌گیره.

 

 

تصور کنین هواپیماتون بر اثر یه طوفان شدید، نزدیکای یه جزیره‌ی خالی از سکنه سقوط می‌کنه و شما به همراه یه گروه 29 نفری از مسافرا زنده می‌مونین و خودتون رو به جزیره می‌رسونین. اگر شما و همسفرا‌تون از نقاط مختلف دنیا بودین، زبان مشترک و عادت‌های مشترکی نداشتین. اولین کار شما ایجاد یک زبان مشترک اولیه و یه سری قوانین مشترک برای رفتار، همکاری و رهبری می‌بود. تقسیم نقش بین پیر و جوون و زن و مرد ایجاد می‌شد. این وسط تضادهای مختلفی بوجود میومدن و به نوعی کنترل می‌شدن. چجوری تقسیم کار بشه؟ چه کسی از بیمارا و بچه‌های متولد شده تو جزیره مراقبت کنه؟ و ده‌ها چالش و ابهام دیگه.

هدف این مثال نشون دادن اینه که هیچ گروهی نمی‌تونه از فرهنگ فرار کنه! ایجاد نوعی قوانین مشترک، حتی اگه هرگز نوشته نشده باشن، پیش شرط بقای هر گروهه. این گروه پیشگام سی نفره که به طور تصادفی متحد شدن، باید فرهنگ جدیدی رو ایجاد کنن. مشخصات این فرهنگ تا حد زیادی به شانس هم بستگی دارد و از ارزش‌های موجود، به ویژه از برجسته‌ترین اعضای گروه، به ارث می‌رسه. با این حال، به محض اینکه فرهنگ تعیین بشه و فرض کنین فرزندانی توی این گروهِ پیشگام متولد بشن، این فرهنگ، خودش، خودش رو تکثیر می‌کنه و به پیش میره.

جالبه بدونین این حالت توی سازمان‌های ما داره اتفاق میوفته و ما خیلی راحت ازش غافلیم. اون وقت حیرانیم که چرا برخی کارها بخوبی پیش نمیره! چرا کارتیمی جا نمیوفته! چرا آدما با هم خوب کنار نمیان! چرا پروژه‌های تغییر و تحول سازمانی موفقیت آمیز نیستش! چرا استراتژی‌ها شکست می‌خورن! و ده‌ها چرای دیگه!

همینطوره در مورد استارتاپ‌ها! عموماً غافلیم که استارتاپ‌ها دقیقاً مثل همون گروهی هستن که توی یه جزیره‌ی خالی از سکنه گیر افتادن! مثل اینکه واقعاً از ملل، نژاد، قومیت و پیشینه‌های متنوعی باشن.

 

اقتباس از: (Cultures and Organizations (SOFTWARE OF THE MIND), Geert Hofstede, 2010, pp: 11-12)

مشاهده 1801 زمان آخرین ویرایش در جمعه, 11 تیر 1400 13:47

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

علی اصغر امیری

دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران

گرایش رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی

ایمیل: aliamiri[@]ut.ac.ir

موبایل: 09108008072

پیوستن به من

خبرنامه

اطلاعات تماس خود را برای ما ارسال کنید و در خبرنامه عضوشوید .از آخرین اخبار مطلع شوید.

گاه‌نوشت‌های علی‌اصغر امیری (aamiri.ir) با محوریت رفتار سازمانی. نقل قول مطالب این وبلاگ بدون ذکر منبع نیز بلامانع است.

جستجو

۲۳۴۹۸۷۶

ایران ، استان البرز ،کرج