• موبایل : 09108008072
  • تماس شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
جمعه, 16 مهر 1400 14:41

نقش‌ها و اهرم‌ها برای مدیریت و تغییر فرهنگ سازمانی

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

فرهنگ سازمانی خوب، چارچوبی برای معنا، هدف و ارزش‌های مشترک فراهم می‌کنه که سازمان رو قادر می‌کنه تا اهدافش رو در عین مشارکت در رفاه کارکنان، محقق کنه. به هر حال فرهنگ سازمانی مطلوب، همین‌جوری خود به خود بوجود نمی‌یاد. برای پرورش نوع مناسب فرهنگ، تلاش دقیق و برنامه‌ریزی شده لازمه. وقتی سازمان‌ها فرهنگ رو نادیده می‌گیرن، آیا دیگه وجود نداره! – داره، و همچنان در حال شکل گیری و تکامله، اغلب به شیوه‌هایی که ممکنه برای استراتژی و اهداف سازمان مؤثر نباشه. در واقع به همین دلیله که می‌گن: اگه ما فرهنگ رو مدیریت نکنیم، فرهنگ ما رو مدیریت می‎کنه!

 

 

اما برای مدیریت فرهنگ چه نقش‌هایی مؤثره و از چه اهرم‌هایی می‌تونیم استفاده کنیم.

توی این مقاله‌ی APQC به این نکات اشاره شده که اینجا بطور تیتر وار بررسی می‌کنم. اگه دوست داشتین مقاله رو پیوست کردم که دانلود و مطالعه کنین.

نقش‌ها

افراد توی نقش‌های زیر، فرهنگ رو به طرق مختلف هدایت می‌کنن. به همین دلیل، جذب و پشتیبانی اونها اغلب عامل موفقیت مهمی در تلاش برای تغییر یا حفظ فرهنگ سازمانیه.

رهبری، منابع انسانی (واحد)، افراد با سابقه (افرادی که مدت بیشتری در سازمان بوده‌اند)، متخصصین مدیریت فرآیند و عملکرد

اهرم‌ها

کار تغییر فرهنگ به ندرت آسونه، اما بسیاری از سازمان‌ها با متمرکز کردن تلاش‌های تغییر فرهنگ روی اهرم‌های کلیدی زیر موفق شدن:

تعهد کارکنان، ارزش‌ها و مأموریت‌ها، فشارهای بیرونی (در واقع اغلب دنیای بیرون از سازمان عاملی برای تغییرات فرهنگی درون سازمانه)، فرآیند جذب و استخدام، آموزش رهبرانی برای راهبری تغییر، برنامه‌ها و زیرساخت‌های تقویت کننده فرهنگ

نتیجه‌گیری

فرهنگ سازمانی در هیچ وظیفه‌ای قرار نمی‌گیره یا فقط متعلق به مدیران اجرایی نیست - خوب یا بد در کل سازمان به نفوذ می‎کنه. تنوع نقش‌ها و اهرم‌هایی که فرهنگ سازمانی رو شکل می‌دن، اهمیت تلاش جامع و گسترده‌ای رو در جهت تلاش برای تغییر یا حفظ فرهنگ نشون می‌ده. سازمان‌های پیشرو نه تنها این نقش‌ها و اهرم‌ها رو به طور مؤثر بکار می‌گیرن، بلکه رویکردهای ابتکاری رو نیز برای اونها ایجاد می‌کنن که به تغییر اساسی و پایدار فرهنگ کمک می‌کنه.

منبع: APQC

مشاهده 1349 زمان آخرین ویرایش در جمعه, 16 مهر 1400 17:45

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

علی اصغر امیری

دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران

گرایش رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی

ایمیل: aliamiri[@]ut.ac.ir

موبایل: 09108008072

پیوستن به من

خبرنامه

اطلاعات تماس خود را برای ما ارسال کنید و در خبرنامه عضوشوید .از آخرین اخبار مطلع شوید.

گاه‌نوشت‌های علی‌اصغر امیری (aamiri.ir) با محوریت رفتار سازمانی. نقل قول مطالب این وبلاگ بدون ذکر منبع نیز بلامانع است.

جستجو

۲۳۴۹۸۷۶

ایران ، استان البرز ،کرج