• موبایل : 09108008072
  • تماس شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
دوشنبه, 01 آذر 1400 06:31

درس آموخته‌های حادثه‌ی پوبدا: فرهنگ کارتیمی

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

تابستان امسال در قراقروم حدود ۱۰۰ کوهنورد موفق به صعود به قله‌هایk2، برودپیک، گاشربروم ۱ و ۲ شدند که در این میان فقط دو کوهنورد "ریک آلن" و "هونگ بین کیم" جانشان را از دست دادند و بسیاری از کوهنوردان همچون "دان بویی"،"لوتا هینستا" و آلپنیست‌ها و اسکی‌بازان قدر روس چون"ویتالی لازو" و "آنتون پوگوکین" که در برود پیک برای اجرای پروژه "فری راید منطقه مرگ" به برف عمیق و زمان نامناسب صعود برخوردند عقب نشینی کردند تا در آینده کار نیمه تمام خود را به پایان برسانند.

 

 

اینکه در کوه پوبدا دو ایرانی جانشان را از دست بدهند در قیاس با تابستان قراقروم و قله‌های ۸۰۰۰ متریk2، برودپیک و .... رقم بالایی است و در ضمن یکی از کوهنوردان "آقای کیم" از ناحیه انگشتان دست معلول بود و خروج از شکاف یخی در برودپیک برایش با وجود کمک "ویتالی لازو " دشوار بود و بنابراین در تلاش برای خروج از شکاف یخی چون دستانش نمی‌توانستند بدرستی کار کنند و مدت زیادی در شکاف قرار داشت به عمق سقوط کرد و جانش را از دست داد.

"ریک آلن" کوهنورد اسکاتلندی هم در مسیر انتحاری رخ شرقی k2 با سقوط بهمن کشته شد که این دو مرگ، قابل قیاس با حادثه دو مرگ کوهنوردان ایرانی در پوبدا نبودند و اگر سرپرست و تیم منسجمی در منطقه حضور داشتند، مانند اوکراینی ها همگی سالم به پایین بازمی‌گشتند.

(منبع: گزارش لایو سعید میرزایی (پوبدا)، تاریخ: ۱۴۰۰/۵/۲۹، 🔸باشگاه کوهنوردی اسپیلت🔸 تهیه و تنظیم: محمد اسماعیلی)

وقتی در مورد کارتیمی صحبت می‌کنیم، دو نگاه متفاوت میتونیم داشته باشیم، کارتیمی به عنوان یک شایستگی (فردی)، و کارتیمی بعنوان یک فرهنگ (جمعی)!

حتی وقتی همه‌ی اعضای یه تیم، شایستگی کارتیمی رو داشته باشن، وقتی فرهنگ حاکم در سازمان (تیم یا گروه)، حامی کارتیمی نباشه، احتمالاً (احتمالاً) شاهد کارتیمی نخواهیم بود. فرض کنید که سیستم جبران خدمات کل، نگاه و روالی فردگرایانه داشته باشه، چطور می‌تونیم انتظار کارتیمی داشته باشیم! حتی اگه اعضای سازمان در کارتیمی مهارت مُکفی داشته باشن! یا اگه سیستم مدیریت عملکرد، فرد محور باشه! یا اگه ارتقاء بر اساس توسعه‌ی فردی باشه. و اگر های دیگه ...

برای آشنایی با فرهنگ کاری، مطلب زیر از فوربز رو می‌تونین مطالعه کنین (اینجا خلاصه‌اش رو نوشتم).

چگونه می‌توان فرهنگ تیمی قوی را در هفت گام ایجاد کرد

ما به عنوان کارآفرینان اهمیت کار تیمی در شرکت را درک می‌کنیم. ما همچنین چالش های ناشی از ترکیب استعدادها و شخصیت های فردی را تشخیص می دهیم.

کار گروهی باعث ایجاد همکاری و ارتباط می شود که کار را برای کارکنان راحت تر می کند. این درواقع چسبی است که یک شرکت را در کنار هم نگه می دارد. بر اساس تجربه من به عنوان یک کارآفرین، من هفت مرحله زیر را برای ایجاد فرهنگ تیمی قوی توسعه داده ام:

1. فرهنگ تیمی خود را مشخص کنید.

2. بررسی کنید که دیگران چگونه این کار را انجام می دهند.

3. نحوه بیان تون را بشناسید و تنظیم کنین. مثلا بیان قاطع، یا بیان نرم.

4. ارزشهای اصلی و ماموریت شرکت خود را تعریف کنید.

5- انتظارات را روشن نگه دارید.

6. فرهنگ تیمی را ادامه دهید.

7. مراقبت را بخشی از کار قرار دهید.

مطلب کامل رو به زبان اصلی، در لینک زیر میتونین مطالعه کنین:

https://www.forbes.com/sites/forbeschicagocouncil/2019/06/20/how-to-build-a-strong-team-culture-in-seven-steps/?sh=6e924ae61a67

مشاهده 587 زمان آخرین ویرایش در دوشنبه, 01 آذر 1400 14:13

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

علی اصغر امیری

دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران

گرایش رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی

ایمیل: aliamiri[@]ut.ac.ir

موبایل: 09108008072

پیوستن به من

خبرنامه

اطلاعات تماس خود را برای ما ارسال کنید و در خبرنامه عضوشوید .از آخرین اخبار مطلع شوید.

گاه‌نوشت‌های علی‌اصغر امیری (aamiri.ir) با محوریت رفتار سازمانی. نقل قول مطالب این وبلاگ بدون ذکر منبع نیز بلامانع است.

جستجو

۲۳۴۹۸۷۶

ایران ، استان البرز ،کرج