• موبایل : 09108008072
  • تماس شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
چهارشنبه, 08 دی 1400 10:07

چرا برنامه‌‌های توسعه رهبری شکست می‌خورن؟!

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

یکی از دغدغه های برجسته ی سازمان ها، توسعه مدیران فعلی در حوزه رهبری، و توسعه افراد بعنوان رهبران آینده است. دوره ها و کلاس های زیادی در این زمینه هم درون سازمان و هم بیرون از سازمان در موسسات و سازمان های آموزشی طراحی و برگذار میشه. ولی چقدر این دوره ها اثربخش هستن و به توسعه افراد (مدیران، سرپرستان و ...) بعنوان رهبر سازمانی کمک می کنن؟

 

 

توی این مقاله منتشر شده در سایت مکنزی، چهار دلیل اصلی شکست برنامه های توسعه رهبری تشریح شده.

من اینجا تیتر و خلاصه ای از این چهار دلیل رو می نویسم، اگه علاقمند بودین توضیحش رو در منبع اصلی مطالعه کنین:

1. نادیده گرفتن زمینه (یا بستر)

زمینه یکی از اجزای حیاتی رهبری موفق است. یک رهبر درخشان در یک موقعیت مشخص، لزوماً در موقعیت دیگر عملکرد خوبی ندارد. مطالعات آکادمیک این را نشان داده است و تجربه ما نیز آن را تایید می کند.

بسیاری از ابتکارات آموزشی که ما با آن روبرو می شویم بر این فرض استوار است که "یک مدل برای همه مناسب است" و همان گروه از مهارت ها یا سبک رهبری بدون توجه به استراتژی، فرهنگ سازمانی یا مأموریت مدیر عامل، همیشه و همه جا مناسب است.

2. جدا بودن مباحث از کار واقعی

وقتی نوبت به برنامه ریزی دوره آموزشی می رسد، شرکت ها با یک عمل متعادل کننده ظریف مواجه می شوند. از یک طرف، برنامه‌های خارج از سازمان (بسیاری از آنها در محیط‌های دانشگاهی) که به شرکت‌کنندگان فرصتی برای فاصله گرفتن و فرار از خواسته‌های مبرم یک شغل روزانه ارائه می‌کنند، ارزش دارد. از سوی دیگر، حتی پس از جلسات آموزشی بسیار ساده، بزرگسالان معمولاً تنها 10 درصد از آنچه را که در کلاس‌های درس می‌شنوند، حفظ می‌کنند، در حالی که تقریباً دو سوم مباحث را با انجام دادن، یاد می‌گیرند. علاوه بر این، رهبران در حال رشد، مهم نیست که چقدر با استعداد هستند، اغلب برای انتقال حتی قدرتمندترین تجربیات خارج از سازمان خود به رفتارهای تغییر یافته در خط مقدم تلاش می کنند.

3. دست کم گرفتن طرز‌فکرها

تبدیل شدن به یک رهبر مؤثرتر اغلب مستلزم تغییر رفتار است. اما اگرچه اکثر شرکت‌ها می‌دانند که این به معنای تعدیل ذهنیت‌های اساسی نیز هست، اغلب این سازمان‌ها تمایلی به پرداختن به دلایل اصلی چرایی رفتار رهبران به روشی که انجام می‌دهند، ندارند. انجام این کار می‌تواند برای شرکت کنندگان، مدرسین برنامه، مربیان و کارفرمایان ناراحت کننده باشد – اما اگر درجه قابل توجهی از ناراحتی وجود نداشته باشد، این احتمال وجود دارد که رفتار تغییر نکند. همانطور که یک مربی درد عضلانی یک ورزشکار را پاسخی مناسب به تمرین می‌داند، رهبرانی که خود را کشش می‌دهند نیز باید هنگام تلاش برای رسیدن به سطوح جدیدی از عملکرد رهبری، احساس ناراحتی کنند.

4. شکست در اندازه گیری نتایج

ما اغلب متوجه می‌شویم که شرکت‌ها به اهمیت توسعه مهارت‌های رهبری اهمیت می‌دهند، اما هیچ مدرکی برای تعیین کمیّت ارزش سرمایه‌گذاری خود ندارند. وقتی کسب‌وکارها نمی‌توانند تغییرات عملکرد رهبری را در طول زمان ردیابی و اندازه‌گیری کنند، این احتمال را افزایش می‌دهند که طرح‌های توسعه و بهبود، جدی گرفته نشوند.

https://www.mckinsey.com/featured-insights/leadership/why-leadership-development-programs-fail

مشاهده 377 زمان آخرین ویرایش در چهارشنبه, 08 دی 1400 15:12

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

علی اصغر امیری

دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران

گرایش رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی

ایمیل: aliamiri[@]ut.ac.ir

موبایل: 09108008072

پیوستن به من

خبرنامه

اطلاعات تماس خود را برای ما ارسال کنید و در خبرنامه عضوشوید .از آخرین اخبار مطلع شوید.

گاه‌نوشت‌های علی‌اصغر امیری (aamiri.ir) با محوریت رفتار سازمانی. نقل قول مطالب این وبلاگ بدون ذکر منبع نیز بلامانع است.

جستجو

۲۳۴۹۸۷۶

ایران ، استان البرز ،کرج