• موبایل : 09108008072
  • تماس شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
سه شنبه, 01 تیر 1400 13:58

فرهنگ: چهار نکته‌ی کلیدی برای مهم بودنش

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

به نظرتون چه چیزی سازمانهای با بالاترین عملکرد رو از بقیه جدا می کنه؟ استراتژی هوشمندانه؟ محصولات برتر؟ افراد بهتر؟

شاید آنها این کارها را هم می‌کنند - برای مدتی - اما اگر این مزیت، در بالای (روی) چیزی اساسی‌تر ساخته نشود، هر مزیتی کمرنگ می‌شود. چیزی که یک مزیت رقابتی را برای حفظ و رشد در طول زمان امکان پذیر کند. آن چیز فرهنگ است.

فرهنگ چیست؟

فرهنگ از کاری که مردم (همان کارکنان) می‌کنند و چگونگی انجام آنها شروع می‌شود. در هر صنعتی‌، ممکن است کاری که مردم انجام می‌دهند تفاوت چشمگیری نداشته باشد‌، اما سازمان‌های با عملکرد بالا خود را در نحوه انجام آن متمایز می‌کنند. این اثر تجمعیِ آنچه انجام می‌شود و نحوه انجام آن است که در نهایت عملکرد سازمان را تعیین می‌کند.

فرهنگ همچنین شامل این است که چرا مردم کاری را که انجام می‌دهند، انجام می‌دهند. همانطور که کاپیتان تایتانیک در آن شب سرنوشت ساز 1912 کمی دیر فهمید ، 90 درصد از توده کوه یخی در زیر سطح آب قرار دارد. فرهنگ مشابه همین است زیرا شامل رفتارهای قابل مشاهده (چه و چگونه بالای سطح آب) و همچنین همه چیز زیر آن است - ذهنیت ها و باورهای مشترکی که بر رفتار افراد سازمان تأثیر می گذارد. دقیقاً مانند ناخدایی که در آبهای سرد به پیش می‌رود، هر کسی که سعی در درک فرهنگ یک سازمان دارد باید تشخیص دهد که بسیاری از موارد به راحتی قابل مشاهده نیستند.

بنابراین، فرهنگ مجموعه مشترکی از رفتارها و ذهنیت‌ها و باورهای اساسی است که نحوه کار و تعامل روزمره مردم را شکل می‌دهد.

چهار دلیل برای اهمیت فرهنگ

  1. فرهنگ با عملکرد ارتباط دارد. براساس تحقیقات ما از بیش از 1000 سازمان که بیش از سه میلیون نفر را شامل می‌شود، کسانی که دارای فرهنگ درجه یک هستند (همانطور که توسط شاخص بهداشت سازمانی ما اندازه‌گیری شده است) بازدهی را برای سهامداران 60 درصد بالاتر از شرکت‌های متوسط ​​و 200 درصد بیشتر از چارک پایین ارائه می‌دهند.
  2. کپی کردن فرهنگ ذاتاً کار دشواری است. سرعت بخشیدن به نوآوری به این معنی است که محصولات و مدل های تجاری با تهدید مداوم تکرار روبرو هستند. در این محیط، حداکثر مزیت رقابتی، فرهنگ سالم است که به طور خودکار با تغییر شرایط سازگار می‌شود و راه‌های جدیدی برای موفقیت پیدا می‌کند.
  3. فرهنگ‌های سالم سازمان‌ها را قادر می‌سازد تا خود را سازگار کنند. در جهانی که تنها چیز ثابت، تغییر است، فرهنگ از اهمیت بیشتری برخوردار می‌شود، زیرا سازمان‌هایی با فرهنگ‌هایی با عملکرد بالا، همگام با تغییر، رشد می‌کنند. این عکس‌العمل نیز صادق است: فرهنگ‌های ناسالم واکنش خوبی به تغییرات نشان نمی‌دهند. تحقیقات ما نشان می‌دهد که 70 درصد تحولات شکست می‌خورند و 70 درصد این شکستها به دلیل مسائل مربوط به فرهنگ است.
  4. فرهنگ‌های ناسالم منجر به کم کاری یا چیزی بدتر از آن می‌شود. با گذشت زمان، نه تنها فرهنگ‌های ناسالم عملکرد کمتری را تقویت می‌کنند‎، بلکه می‌توانند باعث خنثی‌سازی شما شوند. تیترهای روزانه گواهی می‌دهند، فرهنگ می‌تواند غول‌های سازمانی را به زانو درآورد.

منبع: مک‌کینزی

مشاهده 1553 زمان

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

علی اصغر امیری

دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران

گرایش رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی

ایمیل: aliamiri[@]ut.ac.ir

موبایل: 09108008072

پیوستن به من

خبرنامه

اطلاعات تماس خود را برای ما ارسال کنید و در خبرنامه عضوشوید .از آخرین اخبار مطلع شوید.

گاه‌نوشت‌های علی‌اصغر امیری (aamiri.ir) با محوریت رفتار سازمانی. نقل قول مطالب این وبلاگ بدون ذکر منبع نیز بلامانع است.

جستجو

۲۳۴۹۸۷۶

ایران ، استان البرز ،کرج