• موبایل : 09108008072
  • تماس شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
سه شنبه, 03 اسفند 1400 09:58

داستان مهاجرت من

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

اگه به معنای واژه‌ی مهاجرت نگاه کنیم (ترک دیار گفتن و در مکان دیگر اقامت کردن(لغت‌نامه دهخدا))، به نظرم در دل خودش هرگونه جا به جایی از یک سرزمین به یه سرزمین دیگه رو داره. اغلب افراد محل زندگی‌شون (شهر، استان یا کشورشون) رو تغییر می‌دهند و مهاجرت میکنن. اغلب واژه‌ی مهاجرت برای ما این روزها تداعی کننده اینه که از یه کشور به کشور دیگه کوچ کنیم برای زندگی و کار و ادامه‌ی سرنوشت.

 

 

ولی مهاجرت من از جنس جابه جایی مکانی نبود، من از یه رشته مهاجرت کردم و اومدم به یه رشته‌ی دیگه! این هم به نظرم یه جور مهاجرت بود. واقعاً انگار از یه کشور برم به یه کشور دیگه که زبان و فرهنگ متفاوتی داره. خوشبختانه مهارت‌هایی که در طول مسیر مهاجرت کسب کردم در موفقیت‌ام (اگه البته اسمش رو موفقیت بذاریم) خیلی بهم کمک کرد.

حتماً نباید که کشورمون رو تغییر بدیم تا بگیم مهاجرت کردیم. گاهی میشه رشته دانشگاهی، گاهی حوزه‌ی کاری، حتی میشه گاهی با تغییر مدل ذهنی‌مون هم مهاجرت کنیم. اینجاست که مسیر توسعه‌ی فردی بازه، هرچند اصلاً و ابداً هموار نیست! (دقیقاً مثل مهاجرت) کلی باید تلاش کنی، کلی باید زحمت بکشی، کلی باید "نه" بشنوی، کلی باید (گاهی) تحقیر بشی، کلی باید التماس کنی، کلی باید نگاه کنی، کلی باید نادیده گرفته بشی، و کلی باید دیگه ...!

ولی ارزشش رو داره، الان که فکر می‌کنم، می‌بینم این نوع مهاجرت هم ارزشش رو داره، بخصوص که موندنت به خاطر عزیزانته. به خاطر خاکیه که بهش تعلق داری، به خاطر امیدیه که به آینده داری، به خاطر فرزندانیه که می‌خواهی آینده‌ی روشنی براشون بسازی (بله، آینده ساختنی‌ست)، آینده جایی نیست که به آن برسیم، جاییه که باید بسازیم.

با نق زدن، با غُر زدن، با سیاه نمایی، با نادیده گرفتن نقش خودمون، با فرافکنی، با هزار دلیل با خود و بی خود دیگه، نمی‌تونیم از مسئولیتی که در قبال ساختن محیط اطراف‌مون (حتی به شعاع چند متر) داریم، شانه خالی کنیم.

بگذریم. من هم مهاجرت کردم و خوشحالم که ماندم و مهاجرت کردم.

می‌توانستم بروم و آینده‌ی رویایی‌ام را همینک ببینم، ولی ماندم، و کماکان می‌مانم و آینده‌ام را در اینجا، در کنار فرزندانم، در کنار والدینم می‌سازم. 😊

مشاهده 3574 زمان آخرین ویرایش در سه شنبه, 03 اسفند 1400 15:01

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

علی اصغر امیری

دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران

گرایش رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی

ایمیل: aliamiri[@]ut.ac.ir

موبایل: 09108008072

پیوستن به من

خبرنامه

اطلاعات تماس خود را برای ما ارسال کنید و در خبرنامه عضوشوید .از آخرین اخبار مطلع شوید.

گاه‌نوشت‌های علی‌اصغر امیری (aamiri.ir) با محوریت رفتار سازمانی. نقل قول مطالب این وبلاگ بدون ذکر منبع نیز بلامانع است.

جستجو

۲۳۴۹۸۷۶

ایران ، استان البرز ،کرج