• موبایل : 09108008072
  • تماس شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
سه شنبه, 13 ارديبهشت 1401 21:51

یادداشتی به مناسبت روز معلم سال 1401

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(0 رای)

برای فرد یادگیرنده، همه جا کلاس درس است و همه معلم. به قول معروف سعی کن عظمت در نگاه تو باشد، نه در آنچه به آن می نگری.

واقعاً این جمله بسیار عمیقه و طرز نگاه، عظمت انسان ها رو نشون میده. نگاه نیوتن به جهان هستی، متفاوت بود از افراد معمولی. نگاه انیشتین همینطور. نگاه پروفسور حسابی هم همینطور. وگرنه جهان پیرامون این بزرگان همان بود که بقیه هم هر روز می دیدند.

 

 

نگاه یک فرد یادگیرنده به زندگی، جهان هستی، و دیگران، متفاوته. سعی کردم در تمامی طول زندگی حدود 39 ساله ام، نگاهی یادگیرنده داشته باشم، چه زمانی که در علوم طبیعی بودم و چه الان که در علوم انسانی هستم. چرخش 180 درجه از علوم طبیعی به علوم انسانی برای من بزرگ ترین تغییر در نگاه و نگرش به جهان هستی بود، و این چرخش می طلبید که نگاه و روحیه ی یادگیرنده ام رو بیشتر و بیشتر تقویت کنم. چون جهانِ علوم انسانی، پیچیده تر، مبهم تر و متلاطم تر از جهانِ علوم طبیعیه! در علوم طبیعی وقتی چیزی یاد میگرفتم، می دونستم که تقریباً در همه جای دیگه مصداق داره، ولی در جهان علوم انسانی وقتی چیزی یاد می گیرم، می دونم که احتمال داره جاهای مشابه هم همینطور باشه، ولی مطلق نیست! بنابراین همینه که میگن: مدیریت علمی است با قوانین احتمالی. در حالی که مثلاً فیزیک علمی است با قوانین تقریبا مطلق!

در این میان، جای بسیار شگفتی برایم است که چطور افرادی در حوزه ی علوم انسانی دارند مطالعه، پژوهش، کار و زندگی می کنند، و طوری برخورد می کنند که گویی با جهان علوم طبیعی طرف هستند! (البته اگه تصور نکنند که با ماشین آلات طرف هستند)!

به نظرم تا نگاه مان به جهان علوم انسانی، نگاهی با قوانین احتمالی نشود، اثربخشی کارها، تصمیمات و رفتارهایمان کمرنگ و کمرنگ تر می‌شود.

و همونطور که در این روز دست به دست این جمله بین ما میچرخید: ما دو معلم داریم، آموزگار و روزگار، درس هایی که از اولی نیاموختیم رو دومی سخت تر بهمون یاد میده، اولی به قیمت جانش، و دومی به قیمت جانمان 😊

ولی این رو فراموش نکنیم که در جهان علوم انسانی، هم باید از آموزگار آموخت، و هم از روزگار. مدیریت نیز چنین علمی ست.

مشاهده 2896 زمان آخرین ویرایش در پنج شنبه, 12 خرداد 1401 09:02

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

علی اصغر امیری

دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران

گرایش رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی

ایمیل: aliamiri[@]ut.ac.ir

موبایل: 09108008072

پیوستن به من

خبرنامه

اطلاعات تماس خود را برای ما ارسال کنید و در خبرنامه عضوشوید .از آخرین اخبار مطلع شوید.

گاه‌نوشت‌های علی‌اصغر امیری (aamiri.ir) با محوریت رفتار سازمانی. نقل قول مطالب این وبلاگ بدون ذکر منبع نیز بلامانع است.

جستجو

۲۳۴۹۸۷۶

ایران ، استان البرز ،کرج