• موبایل : 09108008072
  • تماس شنبه تا چهارشنبه 9 الی 17
چهارشنبه, 28 ارديبهشت 1401 08:10

داستان من، رفتار سازمانی و مدیریت بازرگانی

نوشته‌شده توسط
به این مطلب رای دهید
(1 رای)

خیلی وقت پیش (اسفند 1398) دقیقاً یک هفته قبل از کنکور دکتری سال 99 (که البته هفته ی بعدش به دلیل کرونا کنسل شد و 5 ماه بعدش، یعنی 9 مرداد 99 برگزار شد و خداروشکر رتبه ام 5 شد 😊)، برای مصاحبه‌ی استخدامی به یکی از شرکت‌های معظم رفته بودم.

 

 

اونجا با مدیر منابع انسانی وقت، مصاحبه ای کردم، اواخر مصاحبه پرسید که کِی می تونم شروع به کار کنم؟ و گفتم که ان شا الله هفته ی بعد کنکور دکتری دارم و بعدش می تونم در خدمتتون باشم. پرسید که چه رشته ای شرکت کردی: گفتم که مدیریت بازرگانی شرکت کردم و تصمیم دارم در مقطع دکتری گرایش رفتار سازمانی و منابع انسانی ادامه تحصیل بدم، چون کارشناسی ارشد هم همین رشته رو خوندم. خندید و گفت که دوست من مطمئنی درست انتخاب رشته کردی؟! احتمالاً کنکور رو اشتباه ثبت نام کردی، باید مدیریت دولتی شرکت می کردی!!! و ادامه داد: من خودم الان دانشجوی دکتری منابع انسانی هستم ها... توی مدیریت دولتی هستش.

گفتم که: نه دوست من، شما اطلاع نداری، اتفاقاً رفتار سازمانی و منابع انسانی در حیطه ی مدیریت بازرگانی (البته درست تر اینه که بگیم، مدیریت کسب و کار) قرار داره! نه اداره‌ی بخش عمومی (حالا به قول شما مدیریت دولتی)!

بگذریم، اون جلسه مصاحبه داشت تبدیل به جر و بحث می شد که من متوجه شدم اون بابا خیلی از قضیه پرت هستش و دیگه ادامه ندادم و گفتم باشه شما راست میگی! چون این جور مواقع که طرفت روی موضع خودش سخت ایستاده و حتی نمی خواد ذره ای در اطلاعات خودش شک کنه! بحث منطقی تبدیل به مجادله میشه! و باید متوقف بشه.
اونجا بود که متوجه یه سوء تفاهم خیلی بزرگ شدم! که بعد از اون مصاحبه، طی این دو سه سال در میان خیلی ها می‌بینم. و هر بار مجبورم کلی توضیح بدم که داستان چیه! البته اگه احساس کنم که طرف ام ذهن بسته و یخ زده ای نداره 😊
اینکه تصور می کنند حوزه ی رفتار سازمانی و منابع انسانی در ذیل مدیریت دولتی است! حالا اینکه بطور سنتی، این حوزه در ذیل مدیریت دولتی بوده (درست یا نادرست بودنش رو کاری ندارم) دلیل نمیشه که همه جای دنیا اینطوریه و تا ابد هم باید اینطور بمونه.
اگه زبان انگلیسی بلد باشیم و اگه خدای ناکرده نگاهی به رشته های موجود در دانشکده های کسب و کار مطرح دنیا بیاندازیم، می بینیم که یکی از رشته های برجسته ی این دانشکده ها، رفتار سازمانی و منابع انسانیه، که صد البته، بر اساس مدل رفتار سازمانی رابینز و جاج، منابع انسانی هم در ذیل رفتار سازمانی مورد بررسی قرار میگیره! یعنی به نظر من (البته ببخشید به نظر جناب رابینز و جاج) ما یه مقوله ی وسیع می تونیم ببینیم، رفتار سازمانی، با زیر حوزه های مختلف. و رفتار سازمانی هم در دانشکده های کسب و کار مورد تحصیل است و ارائه میشه.

بگذریم. متاسفانه این برداشت های نادرست وجود داره و یه جایی باید حالت درست اش بیان بشه. من به عنوان دانشجوی دکتری رشته ی مدیریت بازرگانی (البته صحیح تر مدیریت کسب و کار) در حد توان خودم می خواهم این کژفهمی رو برطرف کنم و به همین دلیل آکادمی رفتار سازمانی رو بنیانگذاری می کنم تا همگان بدانند و آگاه باشند که رفتار سازمانی در دانشکده های کسب و کار مورد مطالعه است. و رشته ی رفتار سازمانی طی دهه های اخیر از تغییر و تحولات در کسب و کار ها و برای برطرف کردن نیازهای کسب و کارها شکل گرفته است.
باشد که رستگار شویم.

در زیر لینک چند مدرسه و کالج کسب و کار مطرح جهان رو میذارم تا ببینین که رفتار سازمانی در اینجور جاها داره ارائه میشه:

رفتار سازمانی در مدرسه کسب و کار هاروارد

رفتار سازمانی مقطع دکتری در مدرسه کسب و کار هاروارد

رفتار سازمانی در مدرسه کسب و کار لندن

رفتار سازمانی و منابع انسانی در دپارتمان مدیریت و سازمان در مدرسه اقتصاد استکهلم

رفتار سازمانی مقطع دکتری در کالج کسب و کار دانشگاه ایلینویز

رفتار سازمانی مقطع دکتری در مدرسه تحصیلات تکمیلی کسب و کار دانشگاه استنفورد

و ده ها نمونه‌ی دیگه که رفتار سازمانی حتی در مقطع دکتری در کالج یا مدارس کسب و کار دانشگاه های متعبر جهان ارائه میشه. حالا بر چه اساسی دوستان گیر داده اند که این رشته ذیل مدیریت دولتی قرار داره (که به نظرم هیچ اشکالی هم نداره که اونجا هم ارائه بشه) و لا غیر، اللهُ اعلم!

مشاهده 3018 زمان آخرین ویرایش در پنج شنبه, 29 ارديبهشت 1401 18:40

پیام بگذارید

از وارد کردن تمامی اطلاعات ضروری که با علامت (*) مشخص شده اند اطمینان حاصل کنید. وارد کردن کدهای اِچ‌تی‌اِم‌اِل مجاز نیست.

علی اصغر امیری

دانشجوی دکتری مدیریت بازرگانی دانشگاه تهران

گرایش رفتار سازمانی و مدیریت منابع انسانی

ایمیل: aliamiri[@]ut.ac.ir

موبایل: 09108008072

پیوستن به من

خبرنامه

اطلاعات تماس خود را برای ما ارسال کنید و در خبرنامه عضوشوید .از آخرین اخبار مطلع شوید.

گاه‌نوشت‌های علی‌اصغر امیری (aamiri.ir) با محوریت رفتار سازمانی. نقل قول مطالب این وبلاگ بدون ذکر منبع نیز بلامانع است.

جستجو

۲۳۴۹۸۷۶

ایران ، استان البرز ،کرج